Biżuteria

Jakie obrączki ślubne?

Mogłabym tutaj pisać, że są obrączki złote, platynowe, srebrne, że są okrągłe, kwadratowe, grube i cienkie. Ale to na pewno już wiecie, to po co się powtarzać. Podejdę do tego tematu trochę inaczej, sprawdziłam różne kruszce do wyrobu obrączek, zwracając uwagę na plusy i minusy. I wiedzą ta się z Wami podzielę.

https://www.ankabizuteria.pl/

Zaczniemy od przeglądu kruszców, bo choć zdaję sobie sprawę z tego, że choć pewnie większość z was raczej skłania się w kierunku złota, to ja pokażę wam, że tych kursów jest dużo, dużo więcej i być może po moim dzisiejszym przeglądzie wpadnie Ci do głowy coś innego.

https://www.ankabizuteria.pl/bizuteria-zlota

Zaczniemy od złota, czyli najbardziej popularnego kruszcu wykorzystywanego do wyrobu obrączek. Nie bez powodu, bo i ze względu na długoletnią tradycję i taką względną trwałość tego metalu, choć należy pamiętać, że złoto ogólnie jest metalem miękkim i kowalnym, czyli trzeba zwrócić uwagę na to, jakiej próby wybierzemy złoto do wyrobu obrączek. A teraz kto z was wie, czym tak naprawdę jest ta próba? Im wyższa próba, tym więcej złota jest w danym stopie, czyli im wyższa próba tym to złoto będzie bardziej miękkie i kowalne i tym samym trochę mniej trwałe, dlatego najbardziej polecam wykonywanie obrączek z tej średniej próby złota, czyli 58,5% czystego złota w stopie. Złoto na obrączki występuje w trzech kolorach: tradycyjnym żółtym, różowym i białym. Różowe złoto uzyskiwane jest poprzez dodanie miedzi i srebra, a złoto białe uzyskiwane przez dodanie palladu i niklu, albo palladu lub niklu w zależności od tego, jakiego stopu użyjemy. Niestety minusem złota jest to, że lubi uczulać, albo ono samo, albo te dodatki, które dodawane są do stopów.

https://www.ankabizuteria.pl/pierscionki

Często też na pewno spotykacie się z obrączkami srebrnymi. Choć ogólnie uznaje się, że metal ten bardziej pasuje do tak zwanych obrączek przyjaźni, niż tych takich obrączek małżeńskich, dlatego że metal ten uznawany jest za trochę mniej trwały i trudno, żeby wytrzymał w dobrym wyglądzie przez wiele, wiele lat, ale tu bym polemizowała. Niezaprzeczalnym plusem obrączek srebrnych jest na pewno ich cena, no dużo niższa niż obrączek złotych, a jeżeli też ktoś nie jest za bardzo sentymentalny, to może na przykład, co kilka lat wymieniać sobie swoje obrączki na nowe i cały czas mieć ładne, świeże, ale srebro niestety też lubi uczulać.

Ciekawym kruszcem jest też pallad, który kolorem przypomina białe złoto i jest antyalergiczny, więc polecany jest alergikom. I niekwestionowanym plusem tego kruszcu jest też jego cena, bowiem obrączki palladowe wypadają trochę taniej niż te z klasycznego złota.

Matką palladu jest platyna, czyli najszlachetniejsza z naj szlachetnych, trwała, antyalergiczna i koszmarnie droga, ale jeżeli Cię stać to zdecydowanie będzie to najlepszy wybór na lata.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się też obrączki z tytanu, który jest antyalergiczny i ma ciekawą barwę, taką srebrno-brązową, a do tego, jeżeli połączymy tytan z innymi kruszcami, to tworzą się naprawdę niepowtarzalne wzory. Minusem tego kruszcu jest to, że jest on na tyle trwały, że jest go trudno przeciąć, mógłby być ogromny problem ze zmianą rozmiaru, ale ogromnym plusem jest jego cena, niższa niż złota i palladu.

A teraz odrobina niekonwencjonalności. Stal chirurgiczna jest odporna na korozje, antyalergiczna nie czernieje, nie łamie się, nie kruszy i jest bardzo trwała. Ogromnym plusem stali chirurgicznej jest jej cena, bo komplet obrączek kosztuje już nawet 300 zł.

Wolfram jest antyalergiczny, trwały i jeden z najlepszych kruszców do zadań specjalnych. Nie ugnie się ani nie zarysuje, nawet w najcięższych warunkach. No i znowu ogromnym plusem jest cena, bo komplet obrączek wolframowych kosztuje już nawet 300 zł.

Kruszec, który można zarysować tylko diamentem. To niesamowity stop wolframu i tytanu, a mowa o tistenie, to dopiero jest nieszablonowość i oryginalność, a do tego za całkiem przystępną cenę, bo komplet tistenowych obrączek kosztuje już nawet 400 zł.