Biżuteria

Biżuteria z masy perłowej

W naturze nie ma porównywalnego materiału, z wyjątkiem pereł, które są pokryte masą perłową, tą samą substancją, która nadaje macicy perłowej jej opalizację. Stosunkowo mocna i wytrzymała masa perłowa jest używana od tysięcy lat we wszystkim, od projektowania biżuterii po architekturę. Guziki z masy perłowej były popularne w XIII i XIV wieku, co jest tradycją, która trwa do dziś, masa perłowa jest używana dekoracyjnie na setki różnych sposobów.

https://www.ankabizuteria.pl/

Co to jest masa perłowa?

Masa perłowa do błyszcząca substancja, charakteryzująca się grą tęczowych kolorów na powierzchni wnętrza muszli, jest ona wydzielana przez niektóre mięczaki. Masa perłowa lub masa perłowa to opalizująca substancja, która tworzy się w skorupach mięczaków (pomyśl o małżach i ostrygach perłowych). Jako mechanizm obronny mięczaki wydzielają masę perłową przed podrażnieniami i otarciami, które przedostają się do skorupy. Więc na muszli tworzymy masa perłowa, tworząc lśniące, opalizujące wykończenie znane jako masa perłowa.


Srebrna zawieszka z markazytami i masą perłową

Kolor masy perłowej

Masa perłowa jest na ogół nieprzezroczysta do półprzezroczystej i jest zazwyczaj koloru białego, kremowego lub złamanej bieli. Natkniesz się jednak również na odmiany szare, srebrne, żółte, czarne, niebiesko-zielone i czerwone. Kolor kamieni szlachetnych zależy od mięczaka, a uchowce wytwarzają najbardziej żywe, błyszczące i kolorowe odmiany. Masa perłowa Abalone ma kolor niebieski, zielony i fioletowy.

Biżuteria z masy perłowej

Masa perłowa jest bardzo wszechstronna i ma wiele zastosowań jubilerskich, pochodzi z wyściółki muszli mięczaka i może być rzeźbiona lub przycinana w wiele kształtów. Nazywana również masą perłową, można ją farbować, tworząc bardzo wyjątkową biżuterię. Ze względu na neutralne odcienie masy perłowej dobrze komponuje się z każdym metalicznym kolorem. W połączeniu z żółtym lub różowym złotem masa perłowa wygląda bogato, wyrafinowanie i szykownie, a białe metale nadają jej nowoczesny, stylowy kontrast. Kiedy opalizujący materiał jest osadzony w metalach i innych elementach biżuterii, używa się tylko cienkiej warstwy osadu, podobnej do opalu głazowego. Jubilerzy mogą następnie wyciąć lub wyrzeźbić substancję w różne kształty. Pozwala to na tworzenie efektownych, niepowtarzalnych biżuterii, które naprawdę oddają piękno samej natury.

Czym różni się masa perłowa od pereł?

Zarówno masa perłowa, jak i kamienie perłowe są wykonane z masy perłowej, ale masa perłowa odnosi się konkretnie do wewnętrznej powłoki mięczaka pokrytej masą perłową. Z drugiej strony perły są w całości wykonane z masy perłowej. Kiedy czynnik drażniący zostaje uwięziony w mięczaku, mięczak, aby się chronić, pokrywa go warstwami masy perłowej, aż trzy do czterech lat później przekształci się w perłę.